Preparaty na rybiki

Rybik znaleziony w kącie mieszkania.
| Kategoria: Dezynsekcja | Komentarz: 0

Rybiki cukrowe to niewielkie, srebrzyste owady. Lubią miejsca ciepłe, ciemne i wilgotne. Jak się ich pozbyć? Jakie preparaty na rybiki dostępne są na rynku?

  • Rybiki lubią miejsca, w których jest ciepło, ciemno i wilgotno
  • Rybiki występują niemal we wszystkich szerokościach geograficznych
  • Najprostszym sposobem ich eliminacji jest stworzenie takich warunków, w których nie będą czuć się dobrze
  • Dezynsekcję zawsze należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu

Rybiki cukrowe, zwane również srebrzykami, to niewielkie (długość ich ciała wynosi ok. 7 – 10 mm), bardzo ruchliwe owady pokryte srebrzysto-szarym pancerzem. Nazwa nie jest przypadkowa – ich ciało jest podłużne i zwęża się ku odwłokowi, co nadaje im wygląd podobny do ryby. Co więcej, również ich sposób poruszania się przywołuje na myśl ryby.  Są owadami bezskrzydłymi, mają długie czułki, a odwłok rybików zwieńczony jest trzema charakterystycznymi szczecinkami. Lubią miejsca, w których jest ciepło, ciemno i wilgotno, w domu najczęściej występują w kuchni lub w łazience (np. w wannach, kabinach prysznicowych), ale również spiżarniach i na półkach z książkami. Prowadzą nocny tryb życia, umykają do swoich kryjówek po zapaleniu w pomieszczeniu światła. W odróżnieniu od innych insektów, takich jak pluskwy czy karaluchy, rybiki nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Chociaż nie gryzą i nie przenoszą chorób, na pewno nie należą do miłych gości – tym bardziej że mogą w domu wyrządzić szkody. Polecamy: Dezynfekcja wody pitnej dla zwierząt

Czym żywią się rybiki?

Rybiki występują niemal we wszystkich szerokościach geograficznych. Do Europy trafiły z tropików, jednak dość dobrze przystosowały się do nowych warunków środowiskowych. Stanowią dość powszechny problem, pojawiają się zarówno w starych kamienicach, jak i w nowym budownictwie. Insekty bardzo szybko się rozmnażają (samica składa od 2 do 20 jaj), długo żyją (od 2 do 8 lat) i mogą nawet rok przeżyć bez jedzenia (jeśli tylko mają dostęp do wody). Lubią skrobię i inne cukry złożone (stąd też jego polska nazwa). Żywią się resztkami organicznymi, a więc przyciągną je wszelkie pozostałości ze stołu. Zjedzą zarówno kaszę, ryż i mąkę, jak i warzywa, owoce lub suszone mięso. Chociaż nie zdarza się to zbyt często, bo rybiki raczej nie chodzą po szafkach, mogą zanieczyścić żywność. Owady mają zdolność trawienia celulozy, dzięki czemu mogą jeść papier. Bywa, że niszczą książki, dokumenty, gryzą papier toaletowy. Szczególnie atrakcyjne są dla nich tapety (papierowa tapeta i klej do tapet). Nie pogardzą również wyrobami włókienniczymi – lnem, bawełną, jedwabiem, a w ekstremalnych warunkach nawet tkaninami syntetycznymi.

Polecamy: Dezynfekcja

Jak walczyć z rybikami?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że atrakcyjne miejsca dla rybików to te, w których panuje wysoka wilgotność i wysoka temperatura. Najprostszym sposobem ich eliminacji jest więc stworzenie takich warunków, w których nie będą czuć się dobrze. Warto zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń i regularne wietrzenie. Jeśli w domu panuje wilgoć, dobrze jest zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Ważne jest również regularne sprzątanie i szczelne zamykanie produktów spożywczych, którymi mogą żywić się rybiki. Dobrym pomysłem będzie również zalepienie silikonem wszelkich szczelin stanowiących potencjalne kryjówki tych insektów, a także uszczelnienie rur i zadbanie o to, by tapety nie odchodziły od ścian. Rybiki nie lubią ostrych zapachów. Zapach cynamonu, rozmarynu czy goździków powinien je odstraszać.

Kiedy profilaktyka to za mało – preparaty na rybiki

Niestety, niekiedy profilaktyka i naturalne metody zwalczania rybików mogą być niewystarczające. Wówczas, aby pozbyć się niechcianych lokatorów, należy sięgnąć po specjalne środki owadobójcze. Preparaty do sporządzania roztworu wodnego czy gotowe do użycia spraye, które aplikuje się w miejscach żerowania insektów, powinny skutecznie pomóc w zwalczeniu inwazji rybików. Trzeba przy tym pamiętać o środkach bezpieczeństwa – dezynsekcję zawsze należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz