Jaka miska dla psa?

Jaka miska dla psa
| Kategoria: Dieta dla psa | Komentarz: 0

Plastikowa, ceramiczna, metalowa, a może z dozownikiem? Wybór miski dla psa może być wyzwaniem. Sprawdź, jaka miska będzie najlepsza dla Twojego psa.

  • Zwierzę powinno mieć zapewnione przynajmniej dwie miski
  • Wielkość miski powinna być dostosowana do wielkości czworonoga
  • Na rynku dostępny jest szeroki wybór misek w różnych kształtach i kolorach

Aby Twój czworonożny przyjaciel mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją, potrzebuje regularnych i pełnowartościowych posiłków, a także stałego dostępu do świeżej i czystej wody. Miska jest więc jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu, w którym mieszka pies. Wydaje się to dość oczywiste. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego naczynia na karmę i wodę wcale nie musi być już taki oczywisty. Sklepy zoologiczne oferują najróżniejsze rodzaje misek, różnej wielkości i wykonanych z różnych materiałów. Jaka miska sprawdzi się najlepiej dla Twojego psa i czym kierować się przy wyborze?

Polecamy: Witaminy dla psa

Ile misek potrzebuje Twój pies?

Zwierzę powinno mieć zapewnione przynajmniej dwie miski – jedną na wodę, drugą na jedzenie. Jeśli głównym pożywieniem psa jest sucha karmą, którą zwierzę podjada przez cały dzień, a posiłki urozmaicasz mu np. mokrą karmą lub samodzielnie przygotowywanymi posiłkami, warto zaopatrzyć się jeszcze w trzecią miskę. Naczynia, z których pies je i pije, trzeba regularnie myć, najlepiej codziennie, płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą. W ten sposób ograniczysz namnażanie się mikroorganizmów chorobotwórczych, które mogą być groźne nie tylko dla Twojego pupila, ale i dla całej rodziny. Warto pamiętać, że o ile sucha karma może leżeć w misce nieco dłużej, tak innego rodzaju pokarmy, których pies nie dojadł, trzeba wyrzucić (na resztkach mogą rozwijać się np. pleśnie).

Miska slow feed L (900ml) zippy

Miska slow feed L (900ml) zippy

16,30 zł

Wielkość miski

Wielkość miski powinna być dostosowana do wielkości czworonoga. Dla psów mniejszych ras, takich jak np. chihuahua czy pekińczyki, odpowiednie będą naczynia o średnicy ok. 25 cm. Ważne, by taka miska nie była zbyt głęboka i pozwalała zwierzęciu swobodnie pobierać pokarm i zaspokajać pragnienie. Naturalnie, im większy pies, im więcej potrzebuje karmy i wody, tym większa miska zda egzamin. Psie naczynia można ustawić na specjalnych podkładkach antypoślizgowych. Nie tylko zapobiegają one przesuwaniu się misek, ale dzięki nim łatwiej również utrzymać w czystości miejsce, w którym pies je i pije. Jeśli masz psa dużej rasy, warto rozważyć kupno stojaków na miski.

Polecamy: Dieta lekkostrawna dla psa - lekkostrawne jedzenie dla psa

Materiał - czy ma znaczenie?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór misek w różnych kształtach i kolorach. Najczęściej spotyka się miski metalowe, ceramiczne, plastikowe i silikonowe. Naczynie powinno być przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli Twój pies je z takim entuzjazmem, że podczas posiłków przesuwa miskę, wybierz nieco cięższą i stabilniejszą (warto wówczas zaopatrzyć się dodatkowo w podkładkę antypoślizgową). Stosunkowo ciężkie są miski ceramiczne. Niestety, są również bardziej od innych podatne na uszkodzenia. Praktycznym i tanim rozwiązaniem będzie zakup miski plastikowej. Dobrym wyborem, o ile ani pies, ani domownicy nie mają wrażliwego słuchu (nasypywanie suchej karmy powoduje hałas) może być również miska metalowa. Miski silikonowe natomiast są lekkie, dzięki czemu idealnie sprawdzą się np. w podróży, łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia.

Miska podróżna składana M (900ml) zippy

Miska podróżna składana M (900ml) zippy

24,26 zł
Miska z wkładem termicznym M (250/500ml) zippy

Miska z wkładem termicznym M (250/500ml) zippy

24,19 zł

Miski z atestem

Nie każdy materiał może mieć kontakt z żywnością. Słabej jakości plastik niekiedy wpływa na smak i zapach pożywienia, ale problem jest znacznie poważniejszy – niektóre tworzywa mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przed zakupem miski dla psa, warto sprawdzić, czy produkt ma odpowiednie atesty, np. BPA Free (produkt niezawierający bisfenolu A).

Miski specjalne

W sklepach zoologicznych, oprócz standardowych misek, znajdziesz również miski „do zadań specjalnych”. Jeśli Twój pies zbyt szybko pochłania posiłki, można rozważyć zakup miski z dozownikiem. Miski grzewcze natomiast pozwalają utrzymać stałą temperaturę wody w naczyniu, z którego pije pies. Amatorzy długich spacerów na pewno docenią miski podróżne z bidonem.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz