Objawy chorej wątroby u psa

Objawy chorej wątroby u psa
| Kategoria: Root | Komentarz: 0

Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że pies ma chorą wątrobę? Sprawdź, kiedy warto wybrać się do weterynarza i jak powinna wyglądać dieta na chorą wątrobę.

  • Problemy z wątrobą pojawiają się u psów dość często
  • We wczesnych fazach choroby mogą pojawiać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  • Przy chorobach wątroby bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta

Wątroba pełni w organizmie funkcję detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. To narząd, który m.in. bierze udział w procesach metabolicznych, produkuje żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów, syntetyzuje białka, neutralizuje toksyny i oczyszcza krew ze szkodliwych produktów przemiany materii, magazynuje składniki odżywcze. Zaburzenia funkcjonowania wątroby oznaczają poważne problemy zdrowotne. Warto być czujnym, ponieważ problemy z wątrobą pojawiają się u psów dość często, przy czym łatwo przeoczyć, że dzieje się coś niedobrego. Jakie symptomy powinny zaniepokoić i jak dbać o psa, u którego zdiagnozowano chorą wątrobę?

Polecamy: Objawy chorej wątroby u kota

Jakie objawy mogą wskazywać, że pies ma chorą wątrobę

Przez długi czas chora wątroba może nie dawać żadnych wyraźnych symptomów lub dawać objawy niespecyficzne, które trudno powiązać z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu. We wczesnych fazach choroby mogą pojawiać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, nawracające biegunki), obniżony apetyt, spadek masy ciała, brak energii i ochoty do zabawy, ogólna apatia. Zaniepokoić powinien wzdęty i bolesny brzuch. W bardziej zaawansowanym stadium może pojawić się gorączka, żółtaczka, o których świadczą zażółcone białka oczu, śluzówki i dziąsła, czy zaburzenia koordynacji ruchowej. O chorej wątrobie może świadczyć wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i zmiana barwy moczu na ciemnobrązowy, a także smolisty stolec.

CALIBRA VD DOG HEPATIC 12 Kg

CALIBRA VD DOG HEPATIC 12 Kg

278,35 zł
Vetexpert Veterinary Diet Hepatic Dog 400 g

Vetexpert Veterinary Diet Hepatic Dog 400 g

15,39 zł
  • Bestsellery

Chora wątroba – jakie mogą być przyczyny

Jest wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu lub uszkodzenia wątroby. Infekcje wirusowe, zakażenia bakteryjne, obecność pasożytów, stany zapalne, zmiany nowotworowe, nieodpowiednia dieta, zatrucia, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków to najczęstsze przyczyny problemów z wątrobą. Niektóre choroby mają podłoże idiopatyczne (ich przyczyny nie są do końca jasne), za ich powstawanie mogą również odpowiadać predyspozycje genetyczne lub rasowe. Niewydolność wątroby może być wynikiem innych zaburzeń, np. niewydolności nerek czy cukrzycy. O ile np. zatrucia mają najczęściej przebieg ostry (objawy pojawiają się nagle i trudno je przeoczyć), inne choroby mogą mieć charakter przewlekły, rozwijać się latami i nie dawać konkretnych symptomów.

Polecamy: Dieta lekkostrawna dla psa - lekkostrawne jedzenie dla psa

Leczenie chorej wątroby

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że pies może mieć chorą wątrobę, trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza. Jeśli dzieje się coś poważnego, kuracje domowymi sposobami tylko pogorszy stan psa. Na pewno nie wolno podawać leków na własną rękę. Warto podkreślić, że zaniechanie leczenia chorej wątroby może mieć bardzo poważne skutki i prowadzić do śmierci czworonoga. Sposób leczenia wątroby zależy od przyczyny dolegliwości, a decyduje o nim lekarz po postawieniu diagnozy (w tym celu wykonuje się badania laboratoryjne krwi i moczu).Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne, a wcześnie wykryta choroba daje duże szanse na wyleczenie lub ujarzmienie choroby i normalne funkcjonowanie zwierzęcia.

Hepatiale Forte Small Breed Cats 40 kaps.

Hepatiale Forte Small Breed Cats 40 kaps.

55,27 zł
Hepatiale Forte 40 tabl.

Hepatiale Forte 40 tabl.

32,89 zł

Dieta dla psa z chorą wątrobą

Przy chorobach wątroby bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta. Powinna być lekkostrawna, niskobiałkowa, z umiarkowaną zawartością tłuszczów (w diecie nie powinno zabraknąć kwasów omega-3 i omega-6) i jednocześnie odpowiednio zbilansowana – musi dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Posiłki można przygotowywać samodzielnie, na rynku dostępne są również specjalistyczne karmy przeznaczone dla psów z chorą wątrobą. Niekiedy zalecane są również odpowiednie suplementy. Zarówno podawanie specjalistycznej karmy, jak i suplementów powinno być skonsultowane z weterynarzem.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz