Sposoby na lśniącą sierść u psa

Sposoby na lśniącą sierść u psa
| Kategoria: Dieta dla psa | Komentarz: 0

Jak zadbać o sierść psa, by była ładna i lśniąca? Ważna jest właściwa dieta i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Pomóc mogą również suplementy diety.

  • Zły stan sierści może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji
  • Należy zadbać o to, aby pies otrzymywał zbilansowane posiłki
  • Warto również sięgnąć po odpowiednie suplementy

Piękna, lśniąca, miła w dotyku sierść sprawia, że pies prezentuje się znakomicie i aż chce się go głaskać. Warto jednak pamiętać, że kondycja sierści odzwierciedla ogólną kondycję i stan zdrowia zwierzęcia. Sucha i matowa może oznaczać niedobór ważnych składników odżywczych, w ten sposób mogą objawiać się niektóre choroby lub alergie. Zły stan sierści może być także wynikiem niewłaściwej pielęgnacji (lub zupełnego jej braku). Chcesz, by Twój pies pięknie wyglądał i cieszył się dobrym zdrowiem? Sprawdź, jak dbać o sierść zwierzęcia, by była lśniąca i mocna.

Polecamy: Witaminy dla psa

Dieta ma znaczenie. Jak karmić psa, by jego sierść była w doskonałej kondycji?

Kondycja sierści i skóry jest mocno uzależniona od tego, co pies je. Dieta to podstawa, dlatego należy zadbać, by zwierzę otrzymywało zbilansowane posiłki, które dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Optymalnym rozwiązaniem są gotowe, dobrej jakości karmy dostosowane do wieku czworonoga. Oczywiście, zawsze warto sprawdzać skład, jednak przeważnie pokrywają one dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia na wszystkie ważne składniki. Jeśli samodzielnie przygotowujesz jedzenia dla psa, pamiętaj, że trzonem psiej diety powinno być wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego. Białko stanowi główny budulec skóry i sierści, wspomaga procesy regeneracyjne skóry i sprawia, że sierść jest mocna. W diecie dla zdrowiej i lśniącej sierści nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 i n-6, których doskonałym źródłem są ryby. Ważne dla kondycji sierści są również witaminy A, E i tłuszcze, dzięki którym organizm jest w stanie przyswajać te witaminy, witaminy z grupy B, a także cynk i żelazo.

Polecamy: Dieta lekkostrawna dla psa

Właściwa pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację psiej sierści, dwa podstawowe zabiegi to regularne szczotkowanie oraz kąpanie czworonoga. Dotyczy to również psów krótkowłosych. Krótka sierść nie sprawia na co dzień tylu problemów, wymaga nieco mniej uwagi, dlatego wielu właścicieli przeważnie zapomina o szczotkowaniu. Tymczasem jest to zabieg bardzo ważny, ponieważ pozwala pozbyć się martwych włosów i martwego podszerstka. W przypadku psów z długą sierścią regularne czesanie zapobiega powstawaniu kołtunów. Jak często trzeba wyczesywać psa? Krótką sierść warto szczotkować raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku długiej, podatnej na kołtunienie się sierści zabieg najlepiej wykonywać codziennie. Choć niekiedy stanowi to nie lada wyzwanie, co jakiś czas psa warto również wykąpać. Nie wolno jednak robić tego za często, ponieważ w ten sposób można osłabić naturalną warstwę ochronną skóry zwierzęcia. Kąpiele wskazane są raz na kilka miesięcy (nie częściej niż raz na miesiąc) lub jeśli jest taka potrzeba (np. jeśli pies jest bardzo brudny lub wytarzał się w nieczystościach). Psa należy kąpać w ciepłej wodzie, o temperaturze ok. 35 – 39°C, używając do tego specjalnych kosmetyków. Skóra psa ma inne pH niż skóra człowieka – nawet szampony przeznaczone dla dzieci mogą podrażnić skórę czworonoga.

Suplementy diety na zdrową i lśniącą sierść

Aby wzmocnić i poprawić kondycję skóry i sierści swojego pupila, można także sięgnąć po odpowiednie suplementy diety dla psów. Dostępne w sklepach zoologicznych preparaty o specjalnie dobranym składzie uzupełniają i zapobiegają niedoborom ważnych składników odżywczych, które odpowiadają za stan okrywy włosowej zwierzęcia. Wystarczy jedna lub dwie kapsułki dziennie, by sierść stała się gęsta i lśniąca. Suplementy na sierść są bardzo dobrym rozwiązaniem dla właścicieli, którzy samodzielnie przygotowują swoim czworonogom posiłki, ale z powodzeniem mogą również być podawane psom jedzącym na co dzień gotowe karmy.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz