Tasiemiec u kota

| Kategoria: Root | Komentarz: 0

Zakażenie tasiemcem może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Sprawdź, jakie objawy mogą wskazywać, że kot ma tasiemca.

  • Tasiemiec żywi się pokarmem dostarczanym przez nosiciela
  • Zarażenie tasiemcem może przebiegać bezobjawowo
  • Leczenie tasiemczycy u kota nie jest skomplikowane, ale konieczna jest wizyta u weterynarza

Tasiemiec jest pasożytem wewnętrznym. W odróżnieniu np. od pcheł nie bytuje na skórze żywiciela, a w jego układzie pokarmowym. Tasiemczyca może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo, jednak zakażenia tym pasożytem nie można bagatelizować – to bardzo poważna choroba. Po czym rozpoznać, że kota zaatakował tasiemiec? Czy tasiemcem mogą zarazić się tylko koty wychodzące z domu? A w końcu – jak wyleczyć tasiemczycę i jak zapobiegać jej nawrotom?

Polecamy: Chore nerki u kota

Jak dochodzi do zarażenia tasiemcem?

U kotów najczęściej występuje tasiemiec psi (Dipylidium caninum), którego nosicielami są pchły i wszoły. Do zakażenia dochodzi, gdy kot wylizując futro, połknie zakażonego insekta. W ten sposób jaja tasiemca przedostają się do jelita cienkiego, a tam pasożyt zaczyna się rozwijać. Tasiemiec żywi się pokarmem dostarczanym przez nosiciela, pozbawiając go ważnych składników odżywczych i prowadząc do osłabienia organizmu. Chociaż większe ryzyko tasiemczycy istnieje w przypadku kotów wychodzących, to jednak zakazić się mogą również koty, które spędzają całe życie w domu (wystarczy przynieść do domu zarażoną pchłę, np. na bucie).

Polecamy: Jak uspokoić kota?

Jakie objawy mogą wskazywać, że kot ma tasiemca?

Zarażenie tasiemcem może przebiegać bezobjawowo, dlatego czasem dość trudno zauważyć, że z kotem jest coś nie tak. Pewne symptomy powinny jednak zaniepokoić. Do takich należą m.in. wylizywanie okolic odbytu, saneczkowanie i pocieranie, wskazujące na świąd, biegunki, zaparcia, apatia, złe samopoczucie, niepokój, pogorszenie kondycji sierści, a w końcu spadek masy ciała (pasożyt „kradnie” pożywienie). W przypadku tasiemczycy w odchodach kota będą widoczne jaja tasiemca – przypominające ziarenka ryżu.

Leczenie tasiemca

Leczenie tasiemczycy u kota nie jest skomplikowane, ale jednak konieczna jest wizyta u weterynarza. Nie ma skutecznych domowych metod, które pozwalają pozbyć się pasożyta. Jeśli istnieje podejrzenie, że zwierzę ma tasiemca, należy zwrócić się do lekarza weterynarii, który – po potwierdzeniu diagnozy – przepisze odpowiednie preparaty przeciwpasożytnicze. Najczęściej stosuje się środki zawierające epsiprantel lub prazikwantel.

Tasiemiec u kota - jak zapobiegać?

Ponieważ tasiemca, który najczęściej jest przyczyną tasiemczycy u kotów, przenoszą pasożyty zewnętrzne, jednym z podstawowych działań profilaktycznych jest ochrona kota przed pchłami. Warto pamiętać, że ochrona konieczna jest zarówno w przypadku kotów żyjących w domu, jak i wychodzących na dwór. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki zapobiegające i zwalczające pchły, m.in. obroże nasączone specjalnymi preparatami, spraye, krople do rozprowadzenia na karku, a także szampony.

Czy koci tasiemiec stanowi zagrożenie dla ludzi?

Przypadki zarażenia się tasiemczycą od kota zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej dotyczą małych dzieci, szczególnie niemowlaków do 6 miesiąca życia. Dzieje się tak, gdy dziecko np. pogłaszcze sierść zarażonego kota, a następnie włoży ręce do buzi. Aby przestrzec się przed tasiemcem, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i zwracać uwagę, kiedy dziecko ma kontakt ze zwierzęciem. Regularne odrobaczanie kota – dlaczego jest tak ważne? Kota mogą zaatakować różne pasożyty wewnętrzne, nie tylko tasiemiec. Aby zapobiegać zakażeniom, warto regularnie odrobaczać futrzaka. W przypadku kotów, które żyją w domu i nie wychodzą na polowania, wystarczy odrobaczanie 1 – 2 razy do roku. Częstszego podawania preparatów zwalczających pasożyty wymagają koty wychodzące bez nadzoru – tutaj zaleca się odrobaczanie co 3 – 4 miesiące.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz