Koronawirus – czy dotyczy również psa i kota?

Koronawirus – czy dotyczy również psa i kota?  ǀ Zooapteka
| Kategoria: Pies i kot | Komentarz: 0

Czy można zarazić kota lub psa koronawirusem? Sprawdzamy, czy zwierzęta domowe chorują na COVID-19 i czy koronawirusy są dla nich groźne.

  • Im dłużej jest z nami koronawirus, tym więcej o nim wiemy
  • Wielu właścicieli psów i kotów ma obawy, czy mogą zarazić swojego pupila
  • Ludzki koronawirus SARS-CoV-2 raczej nie stanowi zagrożenia dla czworonogów

W marcu minęły dwa lata od wybuchu pandemii COVID-19. Przez ten czas pojawiały się kolejne fale i kolejne warianty wirusa – Alfa, Beta, Gamm, Delta, a ostatnio bardzo szybko rozprzestrzeniający się, ale dający łagodny przebieg choroby, Omikron. I chociaż epidemia zdaje się wyhamowywać, na pewno jeszcze za wcześnie stwierdzić, że całkowicie uporaliśmy się z koronawirusem. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia wskazują zresztą, że SARS-CoV-2 może zostać z nami na zawsze, stając się wirusem endemicznym, takim jak np. wirus grypy. Oznacza to, że będzie on na stałe obecny w populacji, ale liczba zakażeń będzie utrzymywać się na niskim poziomie. Im dłużej jest z nami koronawirus, tym więcej o nim wiemy. Czy na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 mogą chorować również zwierzęta? Co warto wiedzieć o koronawirusie, będąc właścicielem psa lub kota?

Polecamy: Dezynfekcja wody pitnej dla zwierząt

Koronawirus a COVID-19

Koronawirus i COVID-19 – te dwa pojęcia często używane są zamiennie. Tymczasem COVID-19 to choroba wywołana przez konkretny rodzaj koronawirusa, a mianowicie SARS-CoV-2. Choroba ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego tak ważne jej profilaktyce jest częste mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek. Koronawirusy mają charakterystyczną otoczkę przypominającą koronę, stąd ich nazwa. Dzielą się na zwierzęce i ludzkie. Obecnie, łącznie z koronawirusem SARS-CoV-2, znamy siedem gatunków koronawirusa, które wywołują infekcje  u ludzi.

Czy zwierzęta domowe mogą chorować na COVID-19 i zarażać koronawirusem ludzi?

Wielu właścicieli psów i kotów ma obawy, czy będąc zarażonym koronawirusem, mogą zarazić swojego pupila. Według obecnego stanu wiedzy wirus wywołujący COVID-19 może przenosić się z ludzi na zwierzęta. Czy zatem jest się czym martwić? Na pewno warto zachować spokój. Badania wskazują, że do transmisji wirusa zachodzi tylko przy bliskim kontakcie ze zwierzęciem (np. jeśli zwierzę śpi w łóżku z właścicielem). Jednocześnie trzeba podkreślić, że istnieje bardzo małe ryzyko, by zarazić się Covidem od psa lub kota. Równie rzadko zdarza się, by wirus SARS-CoV-2 wywołał u zwierzęcia poważną chorobę. Jak uchronić pupila przed zarażeniem? Właściciele z pozytywnym wynikiem testu na koronawirus powinni przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i odpowiedni dystans, m.in. unikając przytulania zwierzaka.

Polecamy: Dezynfekcja

Psi koronawirus

Ludzki koronawirus SARS-CoV-2 raczej nie stanowi zagrożenia dla czworonogów, szczególnie że ryzyko zarażenia się od człowieka jest naprawdę niewielkie. Istnieje jednak psi koronawirus (CCoV). W odróżnieniu od ludzkiego, który odpowiedzialny jest za powstawanie choroby COVID-19, atakuje on nie drogi oddechowe, a układ pokarmowy. Ten rodzaj koronawirusa wywołuje u psów najczęściej łagodne zapalenie żołądka i jelit, objawiające się m.in. biegunką i wymiotami. Choroba jest wysoce zakaźna, ale dla zdrowych psów nie powinna stanowić zagrożenia (może być niebezpieczna dla szczeniąt oraz dla psów z osłabioną odpornością. Co ważne, CCoV nie przenosi się z psów na ludzi.

Koci koronawirus

Zakażenie kocim koronawirusem (FCoV) dość powszechne, ale w większości przypadków nie powoduje większych problemów zdrowotnych. Najczęściej wywołuje łagodne biegunki, chociaż równie dobrze może nie dawać żadnych objawów. Zdarza się jednak, że wirus mutuje i wywołuje u kotów zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP). Koci koronawirus występuje szczególnie w tych miejscach, gdzie dużo zwierząt trzymanych jest razem, np. w hodowlach. Przenosi się przez odchody (np. przez korzystanie ze wspólnych kuwet) i przez płyny ustrojowe.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz