Sposoby na lśniącą sierść u kota

Sposoby na lśniącą sierść u kota
| Kategoria: Dieta dla kota | Komentarz: 0

Lśniące i miękkie w dotyku futro to oznaka, że kot jest zdrowy i dobrze odżywiony. Czy warto podawać kotu suplementy na sierść?

  • Lśniące i miłe w dotyku futro to nie tylko kwestia estetyki
  • Zmatowienie i wypadanie sierści może świadczyć o nieodpowiedniej diecie
  • Dobrym rozwiązaniem przy problemach z sierścią może być sięgnięcie po suplementy diety

Zdrowy i zadbany kot to szczęśliwy kot, a jedną z oznak dobrej kondycji zwierzęcia jest dobra kondycja jego sierści. Lśniące i miłe w dotyku futro to jednak nie tylko kwestia estetyki. To widoczna oznaka, że zwierzęciu nic nie dolega i niczego mu nie brakuje. Warto również pamiętać o właściwej pielęgnacji. Aby kocia sierść wyglądała zdrowo i ładnie, trzeba poświęcić jej trochę czasu i uwagi. Dotyczy to zarówno kotów długowłosych, jak i krótkowłosych. Zabiegi pielęgnacyjne nie są zbyt skomplikowane, ale należy wiedzieć, jak je wykonywać.

Polecamy: Sposoby na lśniącą sierść u psa

Dieta na zdrową sierść

Zmatowienie i wypadanie sierści może świadczyć o nieodpowiedniej diecie i wynikających z niej niedoborach ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Podstawą kociego pożywienia powinno być dobrej jakości mięso. Jest ono źródłem białka, czyli podstawowego składnika budulcowego organizmu. Niezbędne są również tłuszcze. Jeśli chcesz, by sierść kota była mocna i błyszcząca, podawaj mu pokarmy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ważna dla kondycji skóry i sierści jest także biotyna, witaminy z grupy B, witaminy A, D i E, a także minerały – miedź oraz cynk.

Polecamy: Objawy chorej wątroby u kota

Suplementacja

Dobrym rozwiązaniem przy problemach z sierścią może być sięgnięcie po suplementy diety. Ważne, by były to specjalistyczne preparaty przeznaczone dla kotów. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla właścicieli, którzy sami przygotowują swoim zwierzakom posiłki – nie trzeba wówczas z taką starannością układać menu. Podając jedną kapsułkę dziennie, masz pewność, że dostarczasz kotu wszystkich niezbędnych składników, które nie tylko sprawiają, że jego futro jest piękne i błyszczące, ale pozytywnie wpływają na jego ogólną kondycję. Jeśli Twój kot je gotowe karmy, zwróć uwagę na ich skład. Podawanie suplementów warto skonsultować również z weterynarzem – nadmiar witamin, tak samo jak ich niedobór, może być niebezpieczny dla zdrowia.

Regularne szczotkowanie

Ładna i zdrowa sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji – podstawą jest regularne szczotkowanie, które pobudza krążenie krwi i pozwala usunąć martwe włosy. Do czesania warto przyzwyczajać już kocięta, wówczas zabieg nie będzie źródłem stresu ani dla zwierzaka, ani dla właściciela. Koty krótkowłose wystarczy czesać raz lub dwa razy w tygodniu. O wiele bardziej wymagające jest długie futro. Staranne czesanie może być konieczne nawet co drugi dzień. Dzięki temu łatwiej uniknąć skołtunienia sierści. Jakich narzędzi używać do czesania kota? Na rynku bez problemu można dostać różnego rodzaju grzebienie, szczotki, furminatory oraz specjalne rękawice przeznaczone do pielęgnacji kociego futerka.

Megaderm Monodose 28x4ml Virbac

Megaderm Monodose 28x4ml Virbac

56,40 zł

Czy kota trzeba kąpać?

Koty uchodzą za zwierzęta bardzo czyste. I chociaż pewnie zdarzają się wyjątki, większość z nich doskonale radzi sobie z zachowaniem higieny. Często można je przyłapać na dokładnym wylizywaniu futra. W ten sposób są w stanie usunąć zabrudzenia i martwe włosy. O ile nie przygotowujemy kota na wystawę, możemy odpuścić tę czynność pielęgnacyjną, tym bardziej że kąpiel zazwyczaj jest dla kota dużym stresem. Mycie może być jednak konieczne np. w przypadku silnego zabrudzenia lub pasożytów zewnętrznych. Do kąpieli należy stosować tylko specjalne szampony dla kotów.

O czym może świadczyć brzydka, matowa sierść?

Zły stan futra może wskazywać na problemy ze zdrowiem. Jeśli zapewniasz kotu pełnowartościowe posiłki i nie zapominasz o zabiegach pielęgnacyjnych, a mimo to sierść nadmiernie wypada, jest słaba i matowa, warto udać się do weterynarza. Na kondycję sierści negatywnie może oddziaływać np. stres, alergie pokarmowe, pasożyty i niektóre choroby.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz