Chrapanie psa

Chrapanie psa
| Kategoria: Root | Komentarz: 0

Najczęściej chrapanie u psa nie powinno być powodem do niepokoju. Jakie mogą być przyczyny chrapania? Kiedy z psem warto udać się do weterynarza?

  • Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą
  • Chrapanie to dość powszechna przypadłość
  • Jeśli chrapaniu towarzyszą inne objawy, dobrze, by zwierzę obejrzał weterynarz

Chociaż często utożsamiamy chrapanie z mocnym i dobrym snem, tak naprawdę może być dość uciążliwe – zarówno dla chrapiącego, jak i dla jego współtowarzyszy. Chrapać mogą nie tylko ludzie, ale i psy, o czym z pewnością przekonał się chociaż raz każdy właściciel czworonoga. Czy chrapanie pupila to normalny odruch fizjologiczny, czy wręcz przeciwnie, powinno być powodem do niepokoju?

Polecamy: Jaka miska dla psa?

Czy chrapanie psa świadczy o problemach zdrowotnych?

Charakterystyczny dźwięk powstaje, gdy podczas snu, z jakiegoś powodu utrudniony jest przepływ powietrza przez gardło. Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą. W większości przypadków nie stanowi również zagrożenia dla zdrowia zwierzaka. Bywa jednak, że jest objawem jakiegoś problemu zdrowotnego, np. wady anatomicznej lub choroby. Jeśli pupil chrapie, na pewno nie trzeba panikować, w końcu nie musi być to nic poważnego, ale też niewskazane jest bagatelizowanie problemu. Dobrze jednak wiedzieć, jakie mogą być przyczyny chrapania.

Polecamy: Koronawirus – czy dotyczy również psa i kota?

Co może powodować chrapanie?

Chrapanie to dość powszechna przypadłość. Może być spowodowane różnymi czynnikami, niekoniecznie chorobowymi. Najczęściej problemowi można zaradzić bez konieczności wizyty u weterynarza, zapewniając psu komfortowe warunki do spania.

  • Suche powietrze – problem pojawia się szczególnie zimą, w sezonie grzewczym. Jeśli przyczyną chrapania jest zbyt suche powietrze, warto często wietrzyć pomieszczenie, w którym śpi pies, i kontrolować temperaturę w domu, by nie była zbyt wysoka. Można również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub po prostu kłaść na kaloryferach mokre ręczniki.
  • Alergia – kurz, dym papierosowy, pyłki kwiatów i inne alergeny mogą powodować zapalenie błony śluzowej i w konsekwencji chrapanie. Jeśli pies jest alergikiem, warto szczególnie zadbać o czystość w miejscu, w którym śpi. Niekiedy pomocne mogą być również leki przeciwalergiczne. Chrapanie może być również spowodowane przeziębieniem. Zarówno przy alergii, jak i przeziębieniu występują równolegle inne objawy, takie jak kichanie czy świąd nosa.
  • Nadwaga lub otyłość – zbyt duża masa ciała powoduje ucisk dróg oddechowych. Powietrze nie przepływa swobodnie, co w nocy objawia się chrapaniem. Warto pamiętać, że otyłość i nadwaga negatywnie wpływają na pracę całego organizmu.
  • Nieodpowiednia pozycja podczas snu – to jedna z częstszych przyczyn chrapania, zresztą zarówno u ludzi, jak i u psów. Chrapaniu sprzyja spanie na plecach czy głowa zwisająca z legowiska. Przeważnie wystarczy delikatnie dotknąć psa, by zmienił pozycję.
  • Budowa anatomiczna – bardziej niż inne czworonogi na chrapanie narażone są psy ras brachycefalicznych, np. boksery, pekińczyki, buldogi angielskie czy mopsy. Związane jest to z budową pyska.
  • Ciało obce – jeśli pies nigdy wcześniej nie chrapał, warto upewnić się, czy nie ma w nosie ciała obcego (np. elementu zabawki). Przy takim problemie najpewniej pojawią się inne dolegliwości, np. pocieranie przez psa nosa. Ciało obce powinien wyjąć weterynarz.
  • Wiek – im starszy psiak, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie chrapał – związane jest to z naturalnym zwiotczeniem mięśni.
  • Niektóre choroby – niekiedy chrapanie jest objawem choroby. Może wskazywać np. na kaszel kennelowy, problemy stomatologiczne, infekcje grzybicze, astmę czy narośl w nosie.

Chrapanie u psa – co z tym zrobić?

Jak widać, chrapanie nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem i raczej nie powinno być powodem do zmartwień. Warto jednak obserwować psa. Jeśli chrapaniu towarzyszą inne objawy lub wydaje nam się szczególnie niepokojące, dobrze, by zwierzę obejrzał weterynarz.

Komentarze: 0

Zostaw swój komentarz